Noc Matematyki

„W pojedynkę możemy zrobić tak mało; razem możemy zrobić tak wiele”

(Helen Keller)

W nocy z 15 na 16 marca w naszej szkole odbyła się XI Krakowska Noc Matematyki – Królowa Nie Chce Spać pod hasłem „Walka żywiołów -woda, ogień, ziemia i powietrze”.  Dziękuję w imieniu młodzieży i swoim własnym wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tegorocznego przedsięwzięcia, przybyłym gościom, rodzicom, dziękuję wszystkim, za zaangażowanie i pomoc w realizację zadań związanych ze świętem matematyki.

Dziękuję pracownikom szkoły, którzy pomagali mi w każdym calu zorganizować i przeprowadzić krok po kroku to ogromne przedsięwzięcie. Nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 78 dziękuję za sprawowanie opieki nad uczestnikami, za przyczynienie się do sprawnej realizacji poszczególnych etapów zaplanowanej uroczystości. Dziękuję Panu Marcinowi Dudzie, za pokazy robotów ich programowania i prowadzenie zajęć na najwyższej klasy sprzęcie naszej szkoły zakupionym z rządowego programu „Laboratorium Przyszłości”. Dziękuję uczniom naszej szkoły Kamilowi Marzec, Jakubowi Porosło i Bartkowi Pytko z klasy 8a oraz  Kacprowi Szopie 7a za poświęcony czas, obsługę sprzętu i prowadzenie warsztatów dla młodszych kolegów.  Uczestnikom za zachowanie, świetną zabawę i młodzieńcze szaleństwo. Dziękuję firmom, za przyjęcie naszego zaproszenia, wszystkim osobom prowadzącym zajęcia dla blisko 450 uczestników naszej matematycznej przygody na planetach najwyższej adrenaliny. Sprawiliście, że włosy „stawały nam dęba”, że ucząc się przez zabawę, każda chwila była przepełniona emocjami i z każdą następną krzyczeliśmy chcemy więcej. Firmy i instytucje oraz osoby prywatne zaangażowane w realizację tego przedsięwzięcia przyjęli nasze zaproszenia z całej Polski:  Chemical World, Dragonus oraz Maxisoft z Krakowa, Gekon z Wrocławia, Małopolskiemu Centrum Nauki Cogiteon, firmie Eltrox z Krakowa, Clevertouch Polska z Cieszyna oraz Szkolne IT z Dąbrowy Górniczej, dziękuję firmie Edwings oraz Elwirom z Krakowa. Warsztaty geologiczne prowadziła dla nas grupa REALGAR z Krakowa. Dziękuję za godziny młodzieńczego szaleństwa, beztroskiej zabawy i za chwile tego co najcenniejsze-chwile dziecinnego uśmiechu – dla Państwa wielkie brawa! Pragnę podziękować VII komisariatowi Policji w Krakowie za najwyższej klasy zabezpieczenie imprezy pod względem bezpieczeństwa. Uczestnicy otrzymali odblaski z logiem „Krakowskiej Nocy Matematyki” oraz pamiątkowe dyplomy, w których upoważniliśmy uczestników do opowiadania o tym co zobaczyli i do przekazywania nabytej wiedzy innym. Obserwując walkę czterech żywiołów: woda, ogień, ziemia i powietrze byliśmy świadkami ich siły i potęgi. Żywiołów, które mogą tworzyć i mogą niszczyć. Wśród pokazów laserów, fluorescencji, robotów i najnowocześniejszych ogromnych monitorów dotykowych i druków 3D dostrzegaliśmy zastosowanie królowej nauk.

Składam serdeczne podziękowania za współpracę i pomoc w wsparciu finansowym tegorocznego przedsięwzięcia Radzie Rodziców naszej szkoły.

Razem tworzyliśmy pasję do działania i BYCIA DLA INNYCH. Razem tworzyliśmy nowy wymiar edukacji i szkołę XXI wieku, a widok  tańczących, uśmiechniętych i rozbawionych uczniów świadczy, że uczyliśmy się przez zabawę!

Sławomir Nosek

« z 3 »

 

Aktor Teatru Ludowego w Krakowie Pan Piotr Piecha wypowiedział twierdzenie, w tezie którego zawarł, że w roku Mikołaja Kopernika w rocznicę pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Astronoma X edycja Krakowskiej Nocy Matematyki odsłoniła zupełnie inną heliocentryczną budowę planet SP78 i stała się rewolucją naukową XXI wieku. Oceńcie sami  …

Pierwsze zdjęcia, relacja na żywo X edycji Krakowskiej Nocy Matematyki na planetach i laboratoriach przyszłości SP78. Kto wygrał spięcie: chemia, czy roboty i druk 3D? Zapraszamy do galerii: Szkoła Podstawowa nr 78 w Krakowie im. Piotra Michałowskiego » Krakowska Noc Matematyki – Królowa Nie Chce Spać (sp78.pl)

Dyrekcja oraz nauczyciele zapraszają Rodziców i Przedszkolaków – Przyszłych Uczniów naszej szkoły na wydarzenie Krakowska Noc Matematyki – Królowa Nie Chce Spać, które odbędzie się 17 III 2023 r.  (piątek) w budynku przy ul. Jaskrowa 5. Startujemy godzina 20.00.  Ze względów organizacyjnych chętnych rodziców przyszłych uczniów klas pierwszych prosimy o kontakt telefoniczny (tel. 126452722) celem zapisu na wydarzenie.


„Krakowska Noc Matematyki-Królowa Nie Chce Spać” jest projektem międzyszkolnym, opartym na grach logicznych i strategicznych. Pomysłodawcą tego święta matematyki jest Dyrektor naszej szkoły Pan Sławomir Nosek. W tym roku szkolnym „IX edycja Nocy Matematyki”  została zorganizowana  „na Jaskrowej” 15 marca 2019. Głównym celem przedsięwzięcia jest ukazanie uczestnikom zastosowania matematyki w życiu codziennym jak również w medycynie, fizyce, automatyce, chemii, detektywistyce, aerodynamice, robotyce, geodezji, astronomii i w przedmiotach przyrodniczych.
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie projektu:

https://web.facebook.com/Noc-Matematyki-404742669604256/

Spotkamy się, aby dostrzegać matematykę wokół nas. Będziemy po raz kolejny przełamywać schematy, pielęgnować potencjał twórczy młodego pokolenia oparty na rywalizacji i współpracy. Będziemy tworzyć sztukę, pasję do działania i bycia dla innych.

Krakowska Noc Matematyki – Królowa Nie Chce Spać 2019 „Zastosowanie matematyki w medycynie” IX edycja 15/16 marca 2019

Krakowska Noc Matematyki 2019 – Królowa Nie Chce Spać uwidoczniona na zdjęciach:

https://www.facebook.com/pg/Szkoła-Podstawowa-Nr-78

https://www.facebook.com/pg

Fotorelacja z atrakcji dla przedszkolaków:

Podziękowania za realizację przedsięwzięcia:

Jedyna taka Noc w Krakowie…

Kiedy słyszymy słowo matematyka, na całym ciele czujemy dreszcze, ale wcale nie dlatego że jej nie umiemy albo co gorsza jej się boimy – po prostu nie możemy dojść do siebie po niezapomnianej Nocy Matematyki.

To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w nocy z 15 na 16 marca w Szkole Podstawowej nr 78 przy ul. Jaskrowej 5 w Krakowie. Słowami piosenki Manamu – „Krakowski spleen” : „Czekam na wiatr co rozgoni, ciemne skłębione zasłony. Stanę wtedy na raz, ze słońcem twarzą w twarz…”  uczniowie XXI LO uroczyście otworzyliśmy  IX edycję Krakowską Nocy Matematyki 2019. Koncert „Dźwięk Nocy” poprowadził aktor teatralny pan Piotr Piecha.

Tegoroczna edycja Nocy dotyczyła zagadnień związanych z matematyką i szeroko rozumianą medycyną. Od wczesnych godzin porannych bawiliśmy się i gościliśmy przedszkola: „Wesołe skrzaty” z Wadowa, „Wesoła gromadka” z Dojazdowa, „Małe aniołki” z ulicy Lubockiej oraz Szkoły Podstawowej z Raciborowic. Uczestnicy otrzymali odblaski z logiem „Krakowskiej Nocy Matematyki”, własnoręcznie wykonane statuetki gipsowe oraz pamiątkowe dyplomy, w których upoważniliśmy uczestników do opowiadania o tym, co  zobaczyli i do przekazywania nabytej wiedzy innym. Prawdziwa i niesamowita podróż do świata matematyki rozpoczęła się o godzinie 20. W wydarzeniu uczestniczyło około 600 uczniów. W każdej sali, na poszczególne grupy czekały niezliczone atrakcje. Uczniowie mogli obejrzeć niesamowite pokazy chemiczne. Udało im się zobaczyć jak powstaje wulkan. Poznali rozmaite odwracalne reakcje, byli świadkami chemicznego pompowania balonu oraz na własne oczy widzieli zielony płomień. Ponadto dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat zmysłów człowieka. Dzięki doświadczeniom biologicznym mogli zrozumieć jak ważne są w życiu człowieka witaminy i co należy jeść, aby kości nie wyginały się jak guma. Uczniowie zdobywali również wiedzę o świecie dźwięków, krzyczeli w niebogłosy, aby na decybelomierzu sprawdzić natężenie swojego głosu. Wszystkich zachwycały doświadczenia fizyczne i pytaniom: „jak i dlaczego?” nie było końca. Nie zabrakło warsztatów gipsowych, pokazu z zakresu pierwszej pomocy, przejażdżki karetką oraz szaleństw przy grach planszowych i elektronicznych. Na każdym kroku uczniowie czuli, że włosy „stawały im dęba”, że uczą się przez zabawę, a każda chwila była przepełniona emocjami i z każdą następną krzyczeli: „chcemy więcej”. W czasie całej imprezy uczniowie czuli się bezpieczni i zaopiekowani dzięki wsparciu ze strony grona pedagogicznego i VII komisariatu Policji w Krakowie.

Ta noc była także czasem integracji, możliwością do bycia razem – w gronie przyjaciół, okazją, aby zobaczyć gmach szkoły w trochę innej odsłonie. Mamy nadzieję, że kolejna edycja Nocy spotka się z jeszcze szerszym rozgłosem i sprawi, że każdy będzie czuł radość z odkrywania matematyki w takim szalonym wymiarze.

Anna Dragan i Halina Sendor

Szkoła Podstawowa nr 78 w gronie organizacji zasłużonych w rozwój dzieci. Dyplom uznania za nieoceniony wkład w rozwój dzieci dla wszystkich osób zaangażowanych w organizację IX edycji Krakowskiej Nocy Matematyki – Królowa Nie Chce Spać: sp78.pl/sloneczniki-2019/

 

 

Krakowska Noc Matematyki – Królowa Nie Chce Spać 2018 „Światło i Dźwięk” VIII edycja

„Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.”

Benjamin Franklin

 16 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 78 przy ul. Jaskrowej 5 w Krakowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie – „Noc Matematyki. Królowa nie chce spać”.  Tegoroczna edycja Nocy Matematyki była już ósmą z kolei, ale po raz pierwszy odbyła się w naszej szkole. Pomysłodawcą tego wyjątkowego przedsięwzięcia jest Dyrektor Szkoły – pan Sławomir Nosek.

Poprzez wspólne przeżywanie z uczniami i ich rodzicami ekscytującej przygody w krainie „Światła i Dźwięku” nauczyciele realizowali cele istotne dla działalności szkoły. Uczniowie poznali praktyczne zastosowanie matematyki. Dowiedzieli się, jak mierzymy natężenie dźwięku, w jaki sposób matematyka współgra z chemią, jak zaprogramować robota, rozpoznać fazy księżyca, przeprowadzać eksperymenty z dziedziny elektrostatyki i optyki. Ponadto uczniowie mogli zagrać w gry planszowe i komputerowe. Oprócz wzięcia udziału w intelektualnych zmaganiach uczestnicy Nocy wysłuchali recitalu Kasi Ignatowicz oraz oklaskiwali uczniów klasy VII b (N. Gierasa, D. Trelę, B. Przeniosło), którzy brawurowo wykonali piosenkę pt. „Matma”.

Taka noc w szkole, to doskonała okazja do lepszego poznania naszych uczniów, a dla nich -okazja do głębszej integracji. Zabawy były tak zorganizowane, by pokazać dzieciom, że istotą efektywnej pracy zespołowej jest konstruktywne działanie wszystkich członków zespołu. Przy szybkim podejmowaniu decyzji znikają bariery i rodzą się więzi, ponieważ potrzebna jest współpraca.

Atmosfera zabawy, akceptacji, życzliwości i otwartości, która towarzyszyła tej imprezie, na pewno pozwoliła uczniom polubić szkołę i odnaleźć tu swoje miejsce, a przejście wieczorem po szkolnych korytarzach w domowych kapciach i pidżamach pomogło traktować szkołę jak drugi dom.

mgr Anna Dragan, mgr Maria Piecha

fot. Agnieszka Maciaś

Światło i Dźwięk

 

Poniżej prezentujemy relacje z wcześniejszych edycji przedsięwzięcia, wybrane opinie nauczycieli, gości i uczniów:

 

 

„Krakowska Noc Matematyki wyrosła z pasji. To projekt edukacyjny, który przełamuje schematy i zwraca uwagę na potencjał działań interdyscyplinarnych – w tym przypadku stanowiących połączenie nauk ścisłych ze sztuką. Pan Sławomir Nosek powołał do życia międzyszkolne, cykliczne przedsięwzięcie, które od siedmiu lat, w piątek w okolicach 14 marca (Międzynarodowy Dzień Liczby Pi) przyciąga setki uczniów z ponad 20 małopolskich szkół. „Nocy Matematyki” towarzyszą wykłady, konferencje, gry planszowe, elektroniczne i karciane, zajęcia origami, pokazy i doświadczenia, warsztaty robotów, gry logiczne i strategiczne czy projekcja filmu…”

„…Ta noc wydawała się magiczna. Warto było przyjść, by zobaczyć miny skupione lub entuzjastyczne (wobec nie zawsze łatwych zagadnień) malujące się na twarzach uczniów, które w czasie zwykłych dziennych zajęć często przybierały zgoła inny wyraz! Warto było obserwować ruchy taneczne uczennic na co dzień sprawiających wrażenie nieśmiałych i zamkniętych w sobie! Warto było więc doświadczyć tego, co w naszych uczniach najlepsze, niepowtarzalne, niecodzienne. Dla nich istotne było, oprócz dążenie do uzyskania praktycznej wiedzy o świecie, wspólne spędzenie czasu, wyjątkowego poprzez swą nocną porę. Noc matematyki połączyła w wspólnym działaniu uczniów, nauczycieli różnych przedmiotów i rodziców, spełniła więc te zadania, które wpisane są w działalność szkoły…”

„…o spaniu nie było mowy. Kiedy przywitał nas dzień opuściliśmy szkołę. Dla niektórych cała noc z matematyką to jednak wciąż za mało, gdyż nawet w autokarze niektórzy jeszcze składali bryły z małych karteczek. To była niezapomniana przygoda…”

„..MATEMATYKA W NOCY ! BYŁO SUPER W nocy, z 15 na 16 marca, od godziny 20:00 do 6:00, w naszej szkole odbyła się Noc Matematyki… Okazuje się, że matematyka naprawdę rządzi światem i zabawą. Jej zasady obowiązują wszędzie od gry w karty do gier komputerowych – nie ma się co dziwić – w końcu to KRÓLOWA NAUK naprawdę . Posileni pizzą, o trzeciej w nocy wszyscy zeszliśmy na aulę szkolną, gdzie oglądaliśmy (niektórzy przez sen) film „Buntownik z wyboru”. Noc Matematyki zakończyła się o szóstej nad ranem. W sobotę można było odespać noc (może niektórym śniły się cyferki lub gry). CHCEMY JESZCZE!…”

Noc Matematyki w Internecie i prasie:

Głos – Tygodnik Nowohucki – marzec 2019

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24531085,krolowa-nie-chce-spac-szkola-zaprasza-na-noc-z-matematyka.html?fbclid=IwAR1-xdxbwEcqRiSLIB7xnPzoFOMU8bVuHhmjqKUarTS8VuoIC_4K5AAySck

Głos – Tygodnik Nowohucki – marzec 2019

http://krakow.eska.pl/newsy/krolowa-nauk-nie-spi-za-nami-krakowska-vi-noc-matematyki/129636

http://www.wms.agh.edu.pl/main/noc_mat_2016.html

http://www.dziennikpolski24.pl/region/a/noc-matematyki,9723433/

http://krakow.pl/aktualnosci/5622,34,komunikat,matematyka_rzadzi_noca.html

 

 

Skip to content