Krakowska Noc Matematyki - 16-03-2019

Słowami piosenki Manamu – Krakowski spleen„(…)Czekam na wiatr co rozgoni, Ciemne skłębione zasłony Stanę wtedy na raz Ze słońcem twarzą w twarz(…)  uczniowie XXI LO uroczyście otworzyliśmy  IX edycję Krakowską Nocy Matematyki 2019. Koncert „Dźwięk Nocy” poprowadził aktor teatralny pan Piotr Piecha.

Dziękuję w imieniu młodzieży i swoim własnym wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tegorocznego przedsięwzięcia, przybyłym gościom, rodzicom, dziękuję wszystkim, za zaangażowanie i pomoc w realizację zadań związanych ze świętem matematyki. Dziękuję pracownikom szkoły, którzy wspólnie ze mną wzięli na swoje barki organizację tegorocznej imprezy, troszcząc się o każdy jej szczegół począwszy od dekoracji szkoły, pomysłów, a później ich realizacji. Nauczycielom Szkoły Podstawowej Nr 78 dziękuję za sprawowanie opieki nad uczestnikami, za prowadzenie zajęć i warsztatów, za przyczynienie się do sprawnej realizacji poszczególnych etapów zaplanowanej uroczystości. Uczestnikom za zachowanie, świetną zabawę i młodzieńcze szaleństwo. Dziękuję firmom, za przyjęcie naszego zaproszenia, wszystkim osobom prowadzącym zajęcia dla ponad 600 uczestników naszej matematycznej  przygody na planetach najwyższej adrenaliny. Sprawiliście, że włosy „stawały nam dęba”, że ucząc się przez zabawę, każda chwila była przepełniona emocjami i z każdą następną krzyczeliśmy chcemy więcej. Firmy i instytucje oraz osoby prywatne zaangażowane w realizację tego przedsięwzięcia przyjęli nasze zaproszenia z całej Polski: firma Antea z Zamościa, Lobociaki z Warszawy, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Chemical World, Happy Robot, Bricks 4 Kidz, Dragonus oraz Maxisoft z Krakowa, Gekon z Wrocławia, Kobis z Tuchowa, Uniwersytet Rozwoju z Chorzowa, państwo Anna i Artur Dragan, pan Paweł Fiedor, nauczyciele naszej szkoły pani Barbara Romanik oraz Anna Wojnarowska – za godziny młodzieńczego szaleństwa, beztroskiej zabawy i za chwile tego co najcenniejsze-chwile dziecinnego uśmiechu – dla Państwa wielkie brawa! Pragnę podziękować VII komisariatowi Policji w Krakowie za najwyższej klasy zabezpieczenie imprezy pod względem bezpieczeństwa. Od wczesnych godzin porannych bawiliśmy się i gościliśmy przedszkola: „Wesołe skrzaty” z Wadowa, „Wesoła gromadka” z Dojazdowa, „Małe aniołki” z ulicy Lubockiej oraz Szkoły Podstawowej z Raciborowic. Uczestnicy otrzymali odblaski z logiem „Krakowskiej Nocy Matematyki”, własnoręcznie wykonane statuetki gipsowe oraz pamiątkowe dyplomy, w których upoważniliśmy uczestników do opowiadania o tym co  zobaczyli i do przekazywania nabytej wiedzy innym. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Głos – Tygodnik Nowohucki oraz  TVP3-Kronika Krakowska.

Składam serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe tegorocznego przedsięwzięcia Dzielnicy XVII – Wzgórza Krzesławickie oraz Radzie Rodziców naszej szkoły.

Razem tworzyliśmy pasję do działania i BYCIA DLA INNYCH. Razem tworzyliśmy nowy wymiar edukacji i szkołę XXI wieku.

Sławomir Nosek

Poniższy artykuł ukazał się w czwartkowym wydaniu Głosu – Tygodniku Nowohuckim:

Jedyna taka Noc w Krakowie…

 

Kiedy słyszymy słowo matematyka, na całym ciele czujemy dreszcze, ale wcale nie dlatego że jej nie umiemy albo co gorsza jej się boimy – po prostu nie możemy dojść do siebie po niezapomnianej Nocy Matematyki.

To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w nocy z 15 na 16 marca w Szkole Podstawowej nr 78 przy ul. Jaskrowej 5 w Krakowie. Słowami piosenki Manamu – „Krakowski spleen” : „Czekam na wiatr co rozgoni, ciemne skłębione zasłony. Stanę wtedy na raz, ze słońcem twarzą w twarz…”  uczniowie XXI LO uroczyście otworzyliśmy  IX edycję Krakowską Nocy Matematyki 2019. Koncert „Dźwięk Nocy” poprowadził aktor teatralny pan Piotr Piecha.

Tegoroczna edycja Nocy dotyczyła zagadnień związanych z matematyką i szeroko rozumianą medycyną. Od wczesnych godzin porannych bawiliśmy się i gościliśmy przedszkola: „Wesołe skrzaty” z Wadowa, „Wesoła gromadka” z Dojazdowa, „Małe aniołki” z ulicy Lubockiej oraz Szkoły Podstawowej z Raciborowic. Uczestnicy otrzymali odblaski z logiem „Krakowskiej Nocy Matematyki”, własnoręcznie wykonane statuetki gipsowe oraz pamiątkowe dyplomy, w których upoważniliśmy uczestników do opowiadania o tym, co  zobaczyli i do przekazywania nabytej wiedzy innym. Prawdziwa i niesamowita podróż do świata matematyki rozpoczęła się o godzinie 20. W wydarzeniu uczestniczyło około 600 uczniów. W każdej sali, na poszczególne grupy czekały niezliczone atrakcje. Uczniowie mogli obejrzeć niesamowite pokazy chemiczne. Udało im się zobaczyć jak powstaje wulkan. Poznali rozmaite odwracalne reakcje, byli świadkami chemicznego pompowania balonu oraz na własne oczy widzieli zielony płomień. Ponadto dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat zmysłów człowieka. Dzięki doświadczeniom biologicznym mogli zrozumieć jak ważne są w życiu człowieka witaminy i co należy jeść, aby kości nie wyginały się jak guma. Uczniowie zdobywali również wiedzę o świecie dźwięków, krzyczeli w niebogłosy, aby na decybelomierzu sprawdzić natężenie swojego głosu. Wszystkich zachwycały doświadczenia fizyczne i pytaniom: „jak i dlaczego?” nie było końca. Nie zabrakło warsztatów gipsowych, pokazu z zakresu pierwszej pomocy, przejażdżki karetką oraz szaleństw przy grach planszowych i elektronicznych. Na każdym kroku uczniowie czuli, że włosy „stawały im dęba”, że uczą się przez zabawę, a każda chwila była przepełniona emocjami i z każdą następną krzyczeli: „chcemy więcej”. W czasie całej imprezy uczniowie czuli się bezpieczni i zaopiekowani dzięki wsparciu ze strony grona pedagogicznego i VII komisariatu Policji w Krakowie.

Ta noc była także czasem integracji, możliwością do bycia razem – w gronie przyjaciół, okazją, aby zobaczyć gmach szkoły w trochę innej odsłonie. Mamy nadzieję, że kolejna edycja Nocy spotka się z jeszcze szerszym rozgłosem i sprawi, że każdy będzie czuł radość z odkrywania matematyki w takim szalonym wymiarze.

Anna Dragan i Halina Sendor

Zobacz video relację z wydarzenia:

Krakowska Noc Matematyki 2019 – Królowa Nie Chce Spać uwidoczniona na zdjęciach:

https://www.facebook.com/pg/Szkoła-Podstawowa-Nr-78

Fotorelacja z atrakcji dla przedszkolaków:

 https://www.facebook.com/pg

 

Skip to content