Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 - 23-06-2023

Dziś zbieramy się tutaj, aby celebrować koniec roku szkolnego i podsumować nasze osiągnięcia. Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym: uczniom za ich ciężką pracę, nauczycielom za ich oddanie i rodzicom za wsparcie. Pozwólcie Szanowni Państwo, że na samym początku zwrócę się do absolwentów – cytując słowa piosenki Kamila Bednarka W podróży znaki bez słów, Przedzierają ciemność. Zamykam oczy, by czuć, obejmującą jedność. W ciszy nadstawiam słuch i słyszę jak krąży w żyłach krew. To cisza ma dotyka gwiazdozbioru zmysłów. Swobodny niesie mnie puls. Duch pragnie wyżej się wznieść, I niechaj wieść się niesie. Ty też daleko w środku znajdziesz ciche miejsce, niech rytm wybija Ci serce, Gdzieś głęboko w środku, Dusza śpiewa Ci piosenkę, O tym żebyś nigdy nie zapomniał kim jesteś …”

Naukę w szkole podstawowej można porównać do lotu nad oceanem. Dla wielu z was była to pierwsza podróż na nieznane wody, pełna wyzwań i odkryć. Podczas tej podróży spotykaliście różnych ludzi – spotkaliście nauczycieli, którzy byli Waszymi przewodnikami. To Oni, wpływali na Wasz rozwój, dawali Wam siłę, wiedzę i umiejętności – to Oni wskazywali Wam właściwą drogę i udzielali wsparcia, kiedy tego potrzebowaliście i za to pragnę Im w tym miejscu w Waszym imieniu podziękować.

Wiele razy z pewnością spotkaliście przeszkody, zmienne warunki atmosferyczne, ale też momenty triumfu i sukcesu – doświadczyliście wzlotów, trudności i upadków, ale zawsze stawialiście im czoła i przekraczaliście je dzięki swojemu determinacji i poświęceniu. W szkole podstawowej odkrywaliście wiele nowych dziedzin wiedzy, rozwijaliście swoje zdolności i umiejętności. To były lata, w których nabywaliście podstawy nauki, które będą miały wpływ na wasze dalsze edukacyjne podróże.

Leciałem nad oceanem… czy zastanawiałeś się z kolei ósmoklasisto – dlaczego  ptaki fruwając nad oceanem dźwigają w dziobach ciężkie, mokre gałęzie? Przecież sam ich lot jest ogromnym wysiłkiem, a jednak współpracując ze sobą osiągają kolejne cele właśnie razem pokonując setki mil morskich. To Wy  jesteście właśnie dzisiaj tymi ptakiem, a gałąź  wykorzystajcie do odpoczynku, usiądźcie na niej, swobodnie unosząc się nad lustrem wody i pomyślcie sobie, że w życiu może jeżeli coś Ci nie wychodzi, kiedy napotykasz na trudności może robiłeś coś po najmniejszej linii oporu, bez całkowitego zaangażowania i motywacji, walcząc sam ze sobą i dlatego męczyłeś się szybciej niż inni i rezygnowałeś tak szybko, tak często przegrywając. A dzisiaj siedząc na tej gałęzi wyciągnij wnioski na przyszłość, pamiętając, że z upadków często rodzą się największe zwycięstwa. Wykorzystaj ten czas dzisiaj, żeby do tej osoby, z którą siedzisz na gałęzi –  rodzica, nauczyciela, przyjaciela powiedzieć  mu po prostu Dziękuję bo przecież lecicie dalej, i w „podróży bez słów” razem dźwigacie tę gałąź, na której za chwilę znów odpoczniecie bo Wasza podróż  dopiero się rozpoczyna, a świat jest jak ocean pełen nieskończonych możliwości. Teraz, gdy wkraczacie w kolejny etap edukacji, pamiętajcie o tym, co nauczyliście się w naszej szkole – To są fundamenty, na których możecie budować swoją przyszłość, nigdy „nie zapominając kim jesteście”! Chciałbym zachęcić wszystkich uczniów, abyście kontynuowali swoje marzenia, dążyli do osiągania celów i nigdy się nie poddawali. Pamiętajcie, że sukces wymaga wysiłku i wytrwałości. Wszystko, czego potrzebujecie, jest już w Was. Wykorzystajcie to i bądźcie najlepszymi wersjami siebie – „a niech zawsze rytm wybija Wam serce”.

Sławomir Nosek

Skip to content