SP78 programuje ISS - 21-06-2022

Szanowni Państwo,
Mamy ogromny zaszczyt i radość poinformować, że nasi uczniowie również w tym roku szkolnym znaleźli się w gronie zwycięskich drużyn, których programy zostały uruchomione na ISS (ang. International Space Station) Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Nasza drużyna o nazwie  „Gen Z+” w składzie: Kinga Bucka 8a, Niola Ziętara 8a, Marek Wałega 8b i Olaf Szczerba 8c napisała program w języku Python, którego zadaniem był:

–  cykliczny pomiar wilgotności powietrza na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z wykorzystaniem czujników wbudowanych w programowany mikrokomputer Raspberry Pi z nakładka Sense hat,

– wyświetlanie poszczególnych wartości pomiarów wbudowanym wyświetlaczu LED RGB

– oraz przesłanie pozdrowień dla pracujących na stacji astronautów.

Program z Polski był uruchamiany wraz z  innymi programami, które napisały zwycięskie drużyny  z 26 krajów członkowski ESA. Oczekujemy teraz na certyfikat potwierdzający uruchomienie programu na komputerach ISS podpisany przez włoską astronautkę Samanthe Cristoforettii . Jesteśmy przekonani, że to dopiero początek sukcesów naszych uczniów, którzy realizując innowację pedagogiczną z zakresu programowania, która wprowadza nowy model nauczania w naszej szkole w zakresie STEM – Science, Technologies, Engineering, Mathematics. W tym miejscu chcemy podziękować Panu Prezydentowi  Jackowi Majchrowskiemu oraz Wydziałowi Edukacji Miasta Krakowa za ścisłą współpracę,  finansowanie i organizowanie zajęć programowania w Szkole Podstawowej nr 78 w Krakowie, które z uwagi na osiągane sukcesy naszych uczniów będą również kontynuowane w przyszłym roku szkolnym w najnowocześniejszej sali programowania wyposażonej w ramach realizacji w naszej szkole rządowego programu Laboratoria Przyszłości.

Opiekun naukowy: mgr inż. Marcin Duda

O szczegółach konkursu możecie Państwo przeczytać na stronie:

https://astro-pi.org/

Serdecznie gratulujemy!

Skip to content