Piknik pod Gwiazdami - 06-06-2018

W dniu 23 maja 2018 r. klasa VIIa była  jednodniowej wycieczce w  Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach.

Wyjechaliśmy o godz. 17.30, spod budynku naszej szkoły. O 18.00 rozpoczęliśmy Piknik pod Gwiazdami od zapoznania się z regulaminem obserwatorium. Na początek nasz przewodnik zabrał nas na wycieczkę na Rynek w Niepołomicach. W trakcie spaceru omawiana była historia Niepołomic oraz legendy związane z tym starym miastem. Największą uwagę przykuwał pomnik króla Kazimierza Wielkiego. Potem mieliśmy zorganizowaną kolację przez rodziców. Na terenie ośrodka gdzie były nasze domki kempingowe jest fajna altanka z grillem. Tam upiekliśmy sobie kiełbaski, które nam bardzo smakowały.

Po kolacji zostaliśmy zaproszeni na obserwacje astronomiczne przy użyciu teleskopów będących na wyposażeniu MOA. Nauczyliśmy się także obsługiwać teleskop. Następnym punktem była prelekcja astronomiczna , gdzie omawiane były różne zjawiska astronomiczne. Po prelekcji poszliśmy na seans w planetarium, który odbywał się w dużej sali astronomicznej.

Na tym zakończył się pierwszy dzień w obserwatorium i udaliśmy się do małych, drewnianych domków by odpocząć po tych atrakcjach.

Rano, następnego dnia wszyscy byli bardzo podekscytowani zaproszeniem na następny wykład na temat budowy i roli Słońca w życiu człowieka. Obserwowaliśmy też tarczę słoneczną przy użyciu szarych filtrów mylarowych oraz metod projekcji. Wszyscy byli zachwyceni oglądając efektowne kształty chromosfery słonecznej przy użyciu filtrów H-alfa. O 10.00 zakończyliśmy piknik udając się na Niepołomickie lody. Około 11.30 wróciliśmy do Krakowa.

Uważam, że była to udana wycieczka.

Notatkę napisał uczeń VIIa Maksymilian Krześniak pod kierunkiem wychowawczyni Haliny Sendor

Skip to content