„PETER BLACK”, CZYLI O CZŁOWIEKU, KTÓRY W CIĄGU JEDNEGO DNIA STRACIŁ WSZYSTKO - 28-10-2019

Uczniowie klas 7a i 7b oraz 8a i 8b w poniedziałek 21 października obejrzeli polsko-angielski spektakl „Peter Black” przygotowany przez Centrum Teatralne jako pomoc dydaktyczna w nauce języka angielskiego.

Sztuka, nie bez przyczyny nawiązująca swym tytułem do polskiej gry karcianej „Czarny Piotruś”, przestawia historię człowieka, który w ciągu jednego dnia stracił dosłownie wszystko: dom, pracę, pieniądze,  samochód, przyjaciół, dziewczynę i telefon komórkowy . Oglądając spektakl jesteśmy świadkami, jak zaczynając od zera bohater motywowany podstawowymi potrzebami ludzkimi takimi jak jedzenie,  sen, ciepło, praca, przyjaciele, nauczy się cenić to, co w życiu naprawdę ważne.

Twórcy spektaklu „Peter Black” zadbali o to, by młody widz nie miał problemów ze zrozumieniem sensu sztuki. Poważny i trudny temat totalnej porażki w życiu człowieka został tutaj pokazany z przymrużeniem oka, z dużą dawką humoru w sekwencji dynamicznych scen odegranych przez wyrazistych bohaterów.  Peter kolejno spotyka więc  na swej drodze wróżkę, sprzedawcę rowerów, wietnamskich emigrantów, „mafiosa” i jego dziewczynę, grupę ludzi  bezdomnych oraz sanitariuszy, którzy ratują mu życie.  Po zakończeniu każdego aktu widzowie mieli możliwość wysłuchania w języku polskim podsumowania wydarzeń, które się właśnie rozegrały i wprowadzenia do kolejnej części sztuki.  Również zróżnicowany pod względem akcentu i wymowy język postaci dostosowany był do poziomu zaawansowania językowego uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej.

Uczestnicząc w tym przedstawieniu uczniowie mogli się przekonać, jak wiele już umieją i jak wiele mogą się jeszcze nauczyć. Spektakl dał im satysfakcję z bezpośredniego kontaktu z językiem angielskim.  Być może niektórym pomógł przełamać barierę językową, a innych przekonał, że warto uczyć się tego języka obcego. O tym, że dostarczył widzom wielu pozytywnych wrażeń świadczy zaangażowanie uczniów w działania podczas lekcji poświęconych omówieniu sztuki.

Anna Adamska

Skip to content