Muzeum Etnograficzne - 27-02-2024

8 lutego uczniowie klas pierwszych wybrali się na ostatnią przed feriami wycieczkę. Celem ich wyprawy było Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Uczniowie poszczególnych klas brali udział w trzech tematycznych warsztatach:

  1. Wyzwanie – ubranie: Czym charakteryzowały się stroje mieszkańców okolic Krakowa w dawnych czasach? Jak na wygląd ubrań wpływają obyczaje, potrzeby użytkowników i mody? Co o swoich właścicielach mogą powiedzieć spodnie, buty lub nakrycia głowy? Poznawanie elementów polskich strojów ludowych. Odczytywanie informacji zakodowanych w ubiorze. Odkrywanie etnograficznych sposobów dokumentowania jego wyglądu na przykładzie oryginalnych prac oraz tworzenie inspirowanych nimi przypinek.
  2. Pogodne doświadczenia: Czy prognoza pogody może uwzględniać pogodę ducha? Jaki związek mają ze sobą atmosfera i kultura? Tradycyjne sposoby przewidywania pogody. Odczytywanie komunikatów płynących z zachowania zwierząt. Budowa przyrządów meteorologicznych z łatwo dostępnych materiałów.
  3. W dawnej szkole: Z jakimi wyzwaniami musieli sobie radzić dawni nauczyciele i uczniowie? Co łączy ich i naszą szkołę? Powrót do świata drewnianych tornistrów, tabliczek do pisania i kałamarzy.

Dzięki tym zajęciom uczniowie zdobyli wiele cennych informacji i zrozumieli, jak ważnym elementem kultury są działające w Krakowie muzea.

Skip to content