DNI JĘZYKÓW OBCYCH W NASZEJ SZKOLE czyli „DLACZEGO WARTO UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH?” - 29-05-2018

W tym roku po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy w dniach 17 i 18 maja Dni Języków Obcych.  Upływały one pod hasłem „Dlaczego warto uczyć się języków obcych, a w szczególności języka angielskiego?”.

Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli języków obcych i muzyki, wychowawców oraz wspierani przez rodziców w domu długo przygotowali się do tych obchodów, ale warto było.  Przygotowano i przeprowadzono wiele różnorodnych działań, które w atrakcyjny i  nietuzinkowy sposób przybliżyły społeczności uczniowskiej naszej szkoły bogactwo kulturowe 9 krajów europejskich.

Każda klasa w ramach tego projektu przygotowywała plakat, album lub lapbook  prezentujący ciekawe informacje na temat wylosowanego wcześniej kraju.  Te plastyczno-literackie prace uczniów  utworzyły kolorową i przyciągającą uwagę galerię.

Innym zadaniem, a właściwie wyzwaniem  dla grup zadaniowych w klasach było przygotowanie stoisk prezentujących kulturę poszczególnych państw.  W ofercie stoisk znalazły się tematyczne quizy wiedzy o danym państwie, gry i zabawy, które miały poszerzyć wiedzę uczniów o bogactwie i różnorodności otaczającego nas świata. Nie mogło zabraknąć tutaj typowych smakołyków kojarzących się z danym krajem, od holenderskich serów, niemieckich pierniczków poprzez grecką sałatkę, włoskie makarony czy  pizzę, francuskie ciasteczka i croisanty, cierpkie hiszpańskie oliwki, czeskie słodkości, rosyjskie bliny z konfiturą przy samowarze aż po  „apple pie”  z filiżanką angielskiej herbaty, którą można było wypić  w towarzystwie brytyjskiej królowej Elżbiety II. Oprawę plastyczną stoisk stanowiły plakaty, flagi, balony, maski, maskotki, zabawki, przedmioty codziennego użytku, miniatury zabytków danego kraju oraz kostiumy gospodarzy stoisk nawiązujące do tradycji danego kraju .

Uczniowie klas 4-6 obejrzeli program artystyczny, który poprowadziły uczennice kl. 7b: Klaudia Śledziewska i Maja Grembowska, w ramach którego obejrzeli: scenki dramatyczne „W biurze szefa – rozmowa o pracę” w wykonaniu uczniów klasy 6a, „Zagubieni w Londynie” w wykonaniu uczniów klasy 6b, a „Spotkanie w parku”  w wykonaniu klasy 7b, natomiast uczniowie klasy 7a wystawili sztukę „Zupa z kamienia” („Stone soup”) w języku angielskim.  Klasy 4 a, b i c pod kierunkiem p. Joanny Bujak odśpiewały zagraniczne hity takie jak „Champs Elysee”, „Malowany dzbanku” i „Katiusza”.

W kolejnym dniu odbył się konkurs „Master of English”, w którym wybrani uczniowie z poszczególnych klas  5-7 zaprezentowali swoją znajomość funkcji językowych .  W trakcie przeglądu piosenki obcojęzycznej  zabrzmiały takie przeboje jak: „Biełyje rozy” po rosyjsku, „Jożin z bażin” po czesku, „Italiano vero”  po włosku, „This land is your land” po angielsku  czy „Schnappi kleine krokodyl” po niemiecku. A żeby nie było nudno, w przerwach publiczność mogła wziąć udział w mini quizie wiedzy o krajach europejskich „20 pytań”, które zostały przygotowane w oparciu o informacje zawarte na plakatach.

Korzystając z okazji chciałabym serdecznie podziękować wszystkim osobom, które swoimi działaniami i zaangażowaniem przyczyniły się do uświetnienia tej imprezy. „Kochani Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Wychowawcy! –  dziękujemy – bez Was nie byłoby tak odlotowo!”

Skip to content