„Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” - 06-10-2023

Uczniowie klasy 3c w ramach realizowanego projektu „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” budowali makiety wioski, w której mieszkali bohaterowie lektury „Dzieci z Bullerbyn”.

Projekt opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem.

Przy tym zadaniu dzieciom towarzyszyła książka Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” – lektura, która zna i kocha kilka pokoleń czytelników. Bullerbyn to maleńka wioska w Szwecji. Jest tam tylko 3 domy, w których mieszkają Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna. Każdy dzień, z pozoru zwyczajny, staje się świetną przygodą. Przygody dzieci były inspiracją do wykonania makiet Bullerbyn. Trzy zagrody: Zagroda Południowa, Północna i Środkowa budowane były przez czteroosobowe zespoły przez miesiąc. Oprócz Bullerbyn była też Wielka Wieś, w której była szkoła i sklep, tak jak w książce.

Efekt pracy był zaskakująco piękny. Staranność, dokładność, szczegółowość, drobiazgowość to cechy wszystkich prac. Oprócz domów byli także ich mieszkańcy- ludzie i zwierzęta, rośliny m.in. lipa, poczta sznurkowa, stóg siana, wędka i raki itd.

Podczas  prezentacji makiet w klasie było prawdziwe Bullerbyn (słowo  „Bullerbyn” w tłumaczeniu znaczy „Hałasowo”).

Projekt realizowany jest pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Skip to content