Krakowska Noc Matematyki - 10-03-2019

Tylko dla Was pod hasłem tegorocznego przedsięwzięcia ***Zastosowanie matematyki w medycynie*** jesteśmy na Jaskrowej już 15 marca. Coraz więcej firm i instytucji i osób przyjmuje nasze zaproszenie do udziału w tegorocznym przedsięwzięciu. Za tą współpracę w imieniu organizatorów i uczestników pragnę podziękować. Zapraszamy również innych do włączenia się w to wyjątkowe międzyszkolne przedsięwzięcie.

Uchylamy rąbek tajemnicy (…) o godzinie 20 uroczyście otworzymy IX edycję Krakowskiej Nocy Matematyki koncertem uczniów XXI LO „Dźwięk Nocy”. Koncert poprowadzi i uroczyście otworzy IX edycję Nocy Matematyki aktor teatralny Pan  Piotr Piecha.
Na poszczególnych planetach   dla przedszkolaków od godziny 9 do 12 oraz samym wieczorem od 20 przez całą NOC dla uczniów SP78 i gości zaprezentujemy zastosowania matematyki w medycynie m.in.:

 1. Z Uniwersytetem Rozwoju z Chorzowa Zapoznamy się z układem szkieletowym człowieka. Zobaczą model mózgu i kręgosłupa, dowiedzą się z jakich części się składają. Przyjrzymy się dokładniej budowie szczęki i zębów – dzieci obejrzą trójwymiarowy model szczęki, poznają wiele ciekawostek dotyczących zębów. Poznamy budowę serca, posłuchamy jego bicia. Na specjalnym modelu sprawdzimy jak serce pompuje krew. Zbadamy tętno oraz ciśnienie krwi. Policzymy ile krwi w ciągu doby pompuje serce człowieka i wiele innych atrakcji czeka na tej planecie.
 2. Będziemy uczestniczyć w warsztatach gipsowych, który ma zastosowania w stomatologii i chirurgii. Zajęcia firmy Antea z Zamościa pobudzą u każdego dziecka duszę artysty, rozwiną kreatywność i nauczą wykonywania figurek gipsowych.
 3. Poznamy tajemniczy świat zmysłów: wzroku słuchu i węchu. Atrakcją będzie tajemniczy sygnał, którego nie usłyszą dorośli😊
 4. Będzie z nami firma Chemical World, która w niekonwencjonalny sposób wprowadzi nas w chemiczny świat eksperymentów. Na chemicznej planecie z krakowską firmą https://www.facebook.com/pages/category/Education/ChemicAl-World-636586409750564/
 5. Będziemy grać w szachy, gry logiczne i strategiczne, Xboxy i Kinecty, obserwować roboty i nimi sterować z firmami Happy Robot i Maxisoft. Na planecie !!!DO!ROBOTY!!!
 6. W Krainie Dźwiękoludków Czy zastanawialiście się kiedyś:

– jak wygląda dźwięk?

– dlaczego w naszym uchu znajduje się ślimak?

– i jak głośno potrafi krzyczeć człowiek?

Na warsztatach prowadzonych przez Państwa Annę i Artura Dragan z dźwiękiem spróbujemy poszukać odpowiedzi na te pytania, zagramy na szklankach, zbudujemy bębenki, zobaczymy jak drga głos i rozwiążemy zagadki dźwiękowe. Ponadto postaramy się zbudować ucho z plasteliny, zakręcimy się wokół własnej osi, aby zrozumieć jak działa nasz system równowagi oraz przygotujemy doświadczenie z balonikowymi rękawiczkami.  Posłuchamy, kto potrafi najgłośniej krzyczeć oraz zobaczymy jak działa decybelomierz. Dowiemy się, czy można zgasić świeczkę głośną muzyką. Każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w konkursie plastycznym: Jak wyobrażasz sobie DŹWIĘKOLUDKA? – do wygrania bilety do kina!!!

 1. Na planecie RYZYK FIZYK z p. Barbarą Romanik jesteśmy w magicznym świecie fizyki.
 2. Samorząd uczniowski stworzy dla Was profesjonalny Game Room, a w nim gry on-line w sali 21
 3. Szereg niespodzianek jeszcze czeka na Was w SP78 m.in. zespół ratowników medycznych zaprosi nas do wnętrza karetki i przećwiczy udzielanie pierwszej pomocy przedlekarskiej,
 4. Firma BRICKS 4 KIDZ jest z nami wówczas tej niepowtarzalnej nocy i będzie uczyła, bawiła i budowała z klockami Lego
 5. Firma Lobociaki z Warszawy jest również w Krakowie i tylko w SP78 tej nocy.

Oświetlamy Ciemną Stronę Nocy w piątek od godziny 20 do 6 rano dnia następnego!

Miłośnicy Królowej…jesteśmy i jednoczymy się zawsze raz w roku wokół jednej wyjątkowej osoby, którą wspieramy w swoich modlitwach i myślach i która potrzebuje naszego szczególnego zrozumienia. W tym roku jesteśmy z siedmioletnim Krzysiem, chorym na nowotwór złośliwy (mięsak Ewinga/PNET – guz miednicy, postać pozakostna). Proszę wczytajcie się w Jego historię, pomóżcie i udostępnijcie dalej. Możecie pomóc wpłacając darowiznę Bank Milenium 85116022020000000192141142 tytułem Krzysztof Pasich: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2050965324981974&id=404742669604256&__tn__=K-R

Proszę zjednoczmy się wokół tego wydarzenia i pomóżmy Krzysiowi w tej nierównej walce.

Obowiązuje strój sportowy, najwytrwalsi zabierają ze sobą jedzenie, picie, karimatę i śpiwór, gdyż od 4 nad ranem w niesamowitej i niezapomnianej scenerii oglądamy film:)

Życzę dostrzeżenia matematyki w różnych dziedzinach nauki, niezapomnianych wrażeń, nawiązania przyjaźni, dobrej zabawy, zdobycia wiedzy podczas warsztatów, spotkań, pokazów i wykładów opartych na grach zespołowych, logicznych, ruchowych i strategicznych:)

Osobiście dziękuję VII Komisariatowi Policji w Krakowie za ścisłą współpracę i zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom tegorocznego wydarzenia!

Bawmy się wspaniale i bezpiecznie!

Sławomir Nosek

Skip to content