Zielona szkoła klasy Vc - 26-03-2019

Niezapomniane przeżycia z zielonej szkoły. W dn. 4 do 9 marca 2019 r. uczniowie klasy V c wraz z wychowawczynią Marią Piechą spędzili piękne chwile w uzdrowiskowym miasteczku Dudzniki – Zdrój.

Każdy dzień przynosił nowe atrakcje. Uczniowie spacerowali po Parku Zdrojowym, poznawali lecznicze właściwości tamtejszych wód mineralnych i zwiedzili Dworek Chopina. Niezwykłym wydarzeniem okazała się wizyta w Muzeum Papiernictwa. Uczniowie poznali dzieje papieru, techniki jego wytwarzania, a także różne sposoby wykorzystania tego materiału.Lekcja muzealna była doskonałym uzupełnieniem programu nauczania historii, plastyki oraz techniki, pozwoliła uczestnikom na kontakt z eksponatem muzealnym, ucząc odkrywania w nim różnorodnych treści.Z kolei warsztaty „Rękodzieło papiernicze” (samodzielne czerpanie papieru) ułatwiły przyswojenie nowych wiadomości oraz umiejętności, zaś prace wykonane przez uczestników stanowią interesującą pamiątkę z pobytu w młynie papierniczym. 6 marca 2019 r. uczniowie wzięli udział w „Bitwie o Twierdzę”, czyli żywej lekcji historii, która odbyła się w Twierdzy Kłodzko – pruskiej fortecy z XVIII wieku i przenosiosła uczestników do okresu Wojen Śląskich w latach 1740 –
1763.Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak wyglądało życie żołnierzy i jak przebiegała ich służba. Lekcja przebiegała według następującego planu: poznanie zasad gry terenowej, mini wykład – zarys historyczny Wojen Śląskich 1740-1763, przydzielenie uczestnikom do odegrania ról postaci historycznych, wykonywanie zadań w grupach, np.: szkolenie na grenadiera i zakosztowanie żołnierskiej musztry pod okiem wymagającego podoficera, wspólne gry i potyczki w różnych miejscach Twierdzy, podsumowanie gry i wystrzał na wiwat z XVIII-wiecznej armaty.Nie zapomnimy wyprawy do Schroniska pod Muflonem, ostatkowej dyskoteki, wieczoru spędzonego w kręgielni i niespodzianki przygotowanej przez chłopców dla dziewczzynek z okazji Dnia Kobiet. Za nami wspaniała przygoda! Po pobycie w Dudznikach – Zdroju pozostały miłe wspomnienia. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Pani Małgorzacie Minor, mamie ucznia klasy V c, która pojechała z nami na zieloną szkołę i z niezwykłym oddaniem oraz życzliwością wspierała nas w każdym działaniu, służyła radą i pomocą. Swoją delikatnością i ujmującym sposobem bycia tworzyła wokół nas rodzinną atmosferę.

Skip to content