Działamy na Rzecz Innych - 16-01-2024

Działamy na Rzecz InnychWzmacnianie zaangażowania ludzi w wolontariat na rzecz uchodźców z Ukrainy. Motywacja wolontariuszy i intencje podejmowania takiej aktywności – rola czynników psychologicznych i społecznych - Uniwersytet SWPS

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem – o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał, aby więc poprzez wszystko co ma, co posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy, ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale i dla drugich”. – Jan Paweł II, przemówienie w UNESCO.

Akcje charytatywne przeprowadzane w naszej szkole odgrywają dużą rolę wychowawczą. Uczą dzieci wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości, tolerancji, rozwijają empatię, kształtują pozytywną postawę wobec cierpiących i potrzebujących, wzmacniają odpowiedzialność za siebie i drugiego człowieka. Pragniemy, aby nasi uczniowie dostrzegali ludzi, którzy potrzebują pomocy.
Jedną ze stałych akcji charytatywnych organizowanych każdego miesiąca w szkole jest „Adopcja na odległość” wspomagająca utrzymanie i edukację jednego dziecka w Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba w Mitunga – Uganda. Dzięki naszemu wsparciu otwieramy dziecku drogę do lepszej przyszłości. Nasza pomoc nie jest bez echa. Często, o ile to jest możliwe (To jednak Afryka!) otrzymujemy na adres szkoły podziękowania, kartki okolicznościowe i życzenia świąteczne od opiekuna misji i dziewczynki, która korzysta z tej pomocy. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia dotarła przesyłka listowa z serdecznymi życzeniami i ciepłymi podziękowaniami.
Cytuję fragment listu:  „… Jako misjonarze franciszkańscy, razem z Wami, chcemy wprowadzić pokój na tym skrawku afrykańskiej ziemi. Dzięki Wam ciągle czynimy wiele dobra. Edukujemy dzieci i młodzież zapewniając im lepszą przyszłość. Utrzymujemy przedszkola, szkoły podstawowe, średnie i techniczne. Nawet dorośli pobierają naukę czytania i pisania. W ten sposób, dzięki Wam, zmieniamy świat na lepszy.
Cieszy fakt, że młodzi ludzie, którzy zdobyli wykształcenie dzięki „Adopcji na odległość” podejmują już prace jako nauczyciele, pielęgniarki, kucharze, księgowi, kierowcy itp. Serdecznie Wam dziękujemy w imieniu tych dzieci i młodzieży za to wsparcie …
… Święta Matka Teresa z Kalkuty pisała kiedyś, że „Kto ratuje jedno dziecko, ten ratuje cały świat”.
… Jako franciszkańscy misjonarze, wraz z naszymi podopiecznymi i parafianami, polecamy Was Bogu w naszych modlitwach. Niech Pan Jezus, który narodził się bezbronny w Betlejem, udzieli Wam potrzebnych łask w życiu osobistym i rodzinnym. Niech Maryja, obrończyni wiary i wzór miłości, wyprasza u swego Syna potrzebne dary…”.
Z modlitwą przy żłóbku Jezusa: Adam Klag OFMConv. Uganda – Matuga

Słowa przesycone wdzięcznością budują nas i upewniają w przekonaniu, że WARTO pomagać!

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

                mgr Dorota Sowa

Skip to content