Wizyta w miejscu pamięci KL Płaszów - 13-06-2022

13 czerwca uczniowie klasy 8b odwiedzili miejsce pamięci- teren dawnego obozu KL Płaszów.


Niemiecki nazistowski obóz pracy i koncentracyjny Płaszów był jednym z trzech obozów koncentracyjnych założonych przez władze niemieckie III Rzeszy na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Obóz Płaszów miał szczególny charakter. Był to obóz powstały na bazie żydowskiego getta.
Największą grupę więźniów stanowili krakowscy Żydzi przesiedleni tu z getta w marcu 1943 r. Do obozu trafiali też Żydzi z innych gett Generalnego Gubernatorstwa, Polacy podejrzani o działalność konspiracyjną i rodziny romskie. W sierpniu 1944 r. w obozie przetrzymywano kilka tysięcy Polaków, ujętych podczas tzw. „czarnej niedzieli”. Było to również miejsce egzekucji dokonywanych przez Gestapo.
Zachowany obszar dawnego KL Płaszów jest obecnie terenem zielonym. Jego krajobraz skrywa jednak historię niemieckiego nazistowskiego obozu pracy przymusowej i koncentracyjnego.
Podczas spaceru połączonego z opowieścią o historii uczniowie poznali historię KL Płaszów, głównie okresu funkcjonowania obozu w latach 1942-1945, ale również z odniesieniami do czasów przed- i powojennych. Obejrzeli zdjęcia z czasów wojny, jak i te wykonane w okresie powojennym.

Skip to content