Pasaż odkryć w Tarnowie - 11-03-2025

Pasaż Odkryć to miejsce w Tarnowie, gdzie przy pomocy różnego rodzaju przedmiotów można przenieść się w świat nauki. Doświadczyli tego uczniowie klasy VI a i VI b, którzy 7 marca 2025 r. zawitali do tego miejsca, w którym w atrakcyjny i przystępny sposób prezentowany jest świat techniki, fizyki, matematyki, chemii i astronomii.
Najpierw uczniowie zaznajomili się z ekspozycją pod hasłem: Ciekawość – Poszukiwanie – Kreowanie – Realizacja – Aplikacja. Ekspozycja składa się z kilku części. W pierwszym pomieszczeniu znajduje się kilka ciekawych urządzeń. Jedno z nich imituje wielki ekran, na którym za pomocą kolorowych klocków można poznać zasadę działania pikseli. Na środku pomieszczenia stoi także spory stół, na którym uczniowie, układając „piłeczki”, tworzyli muzykę. To jednak nie koniec. W tej samej sali znajduje się także gra – fliper oraz ciekawe stanowisko, na którym pokonuje się labirynt, balansując swoim ciałem na platformie. W Pasażu Odkryć uczniowie poruszali się między różnymi przestrzeniami. Każda z nich wymagała innego rodzaju aktywności. W jednym z pomieszczeń na piętrze na zwiedzających czekała przygoda z astronomią, a w innym – spotkanie z chemią, w trakcie którego zobaczyli nietypowy układ okresowy pierwiastków, a potem zbudowali z klocków różne odmiany cząsteczek węgla. Patrząc przez specjalny peryskop, obejrzeli alternatywny Tarnów czyli Rynek i pomieszczenia Pasażu Odkryć w zupełnie innej rzeczywistości – z palmami, astronautami, zwierzętami, a nawet… latającymi samochodami. W „Machinarium”, dzięki szeregowi maszyn prostych i interakcji, poznali zasady pracy skomplikowanych urządzeń. Wrażenia wizualne przeplatały się z narracją przewodnika, który prowadził grupę od ciekawości i poszukiwania, do kreowania i realizacji.
Uczniowie przekonali się, że wiedzę zdobytą podczas kształcenia da się wykorzystać w taki sposób, by stworzyć coś niezwykłego, pomysłowego, a nawet zasługującego na Nagrodę Nobla. Po obejrzeniu ekspozycji uczniowie udali się do pracowni edukacyjnych, aby uczestniczyć w naukowych zajęciach warsztatowych. Klasa VI a w pracowni chemicznej, przeprowadzając odpowiednie doświadczenia, dowiedziała się, dlaczego jedna z odmian kapusty nazywa się czerwona oraz z jakich składników i w jaki sposób wytworzyć tęczę. Natomiast w pracowni inżynieryjnej skonstruowali katapulty. Klasa VI b w pracowni 3D zaprojektowała gwizdki, a w pracowni stolarskiej wykonała podstawkę na telefon. Pobyt w Pasażu Odkryć był dla uczniów okazją do zgłębiania wiedzy w fascynujący sposób.
- rbt
- rbt
- rbt
- rbt