wystawa szopek w Pałacu Krzysztofory - 16-01-2024
11 stycznia uczniowie klas: 1a, 1b i 1c wybrali się na wystawę szopek w Pałacu Krzysztofory.
Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa. Krakowskie szopki cechuje umieszczenie sceny Narodzenia Pańskiego wśród architektury naszego miasta. W tegorocznym 81. Konkursie pojawiło się ponad 200 szopek. Wszystkie były wyjątkowe i jury miało twardy orzech do zgryzienia, aby wyłonić zwycięzców. Najmniejsza szopka w tym roku wykonana była w skorupce orzecha. Zachwyciła nas także szopka w butelce. Naszą uwagę przykuła szopka z włóczki, ale serce w stu procentach skradła szopka z piernika.
Co roku w pierwszy czwartek grudnia (w tym roku 7 grudnia 2023 r.) szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza.
Od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Warto podkreślić, że naszą szkołę reprezentowała szopka Sebastiana Łękawskiego, którą wykonał z rodzicami i którą można podziwiać pod numerem 108.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku więcej uczniów zechce wziąć udział w tym wyzwaniu. Dzięki warsztatom z projektowania szopki każdy mógł uzmysłowić sobie, ile pracy i cierpliwości wymaga stworzenie szopki.